Hrček

Hrček je predvsem nočna žival, kar pomeni, da je najbolj aktiven in živahen prav v poznih urah. Ob nakupu hrčka je pomembno, da imate to v mislih, saj to pomeni, da boste hrčka redko videli podnevi, ker bo najbolj aktiven v času vašega spanca. Ravno zaradi njegovega naravnega vedenja pa morate tudi dobro premisliti kam boste postavili njegovo kletko, da njegovo divjanje in preurejanje bivališča ne bo kratilo nočnega miru. Pomemben podatek je tudi, da ti nočni glodavci lažje prenašajo nižje kot višje temperature. Najidealnejša temperatura za njihovo bivanje je od 18 do 21°C ne glede na letni čas. Paziti morate pa, da kletka ne stoji na prepihu!

Ena od značilnosti hrčkov, še posebej dolgodlakih, je gost kožuh, ki ga je potrebno pravilno negovati. Večinoma bo za nego kožuščka poskrbel kar hrček sam, saj so zelo čiste živali, vseeno pa je priporočljivo od časa do časa preveriti, da se mu v dlako ni zapletel nastilj, umazanija ali iztrebki. Dlako mu lahko razčešete z glavniki ali krtačami , ki so primerne za male glodalce, vendar le v primeru, da je hrček navajen na rokovanje in nego ter ga to ne spravlja v stres! Dlako mu lahko tudi nekoliko pristrižete, če je to potrebno. Hrčki za nego svoje dlake poskrbijo s »kopanjem« v prašni kopeli, zato mu v kletko obvezno nastavite kopalnico s peskom za hrčke. Zabavno jih je opazovati, kako se valjajo v pesku ter hkrati čistijo in negujejo!

Hrček je lahko idealen ljubljenček za otroke, vendar pa je pomembno, da upoštevate njihove zahteve in potrebe. Odsvetujemo nakup hrčka za zelo majhne otroke, saj se lahko zgodi, da otrok živalico preveč stisne in jo prestraši, kar lahko privede tudi do bolečega ugriza.

Hrčki so vsejede živali, kar pomeni, da potrebujejo raznovrstno prehrano. Za zagotavljanje vseh potrebnih hranilnih snovi je najustreznejša tista, ki jo lahko kupite v trgovinah za male živali in vsebuje vse kar mali ljubljenček potrebuje za zdravo življenje. Izredno radi imajo sončnična semena, vendar pa to ne sme biti glavna hrana, ker vsebujejo veliko maščob in premalo vitaminov. Ker gre za pretežno nočno žival je praktično in tudi priporočljivo, da mu hrano ponudite zvečer. Nove hrane mu ne dodajajte, dokler ima še na voljo že ponujeno.

Poleg namenske hrane, kupljene v trgovini, mu lahko kot dodatke k osnovni hrani ponudite tudi dopolnilno hrano v obliki sadja, zelenjave in oreščkov. Dopolnilno hrano praviloma ponudite ločeno in jo uvajajte postopoma. Hrček mora imeti na voljo vedno tudi dovolj sveže pitne vode.